The Trophy Room

These are the major trophies for which the members compete each year.
The members also compete in monthly medals and special events which attract other prizes.

1st Class Matchplay

1974

J Daubney

1975

V Oldcorn

1976

G H Gunn

1977

J Davis

1978

J Wheatley

1979

H Richardson

1980

R Brown

1981

L Barr

1982

J Watt

1983

R Ritchie

1984

D Scott-Martin

1985

I Jess

1986

P Sinclair

1987

D Hilton

1988

I MacKenzie

1989

R Smith

1990

D Clark

1991

J Coutts

1992

J Jamieson

1993

M McConkey

1994

J Stewart

1995

P Sinclair

1996

M McConkey

1997

M Dynes

1998

D MacLeod

1999

M Dynes

2000

W Crombie

2001

W Langford

2002

T Murphy

2003

D Baillie

2004

J Mulholland

2005

W McFie

2006

A N Murphy

2007

D Boyd

2008

H McLennan

2009

J Mulholland

2010

W Crombie

2011

M Boden

2012

A Errington

2013

N Jones

2014

N Jones

2015

A N Murphy

2016

A Errington

2017

J Watt

Redbrae Cup

1973

C Millan

1974

D Hollingworth

1975

W Murdoch

1976

P Mitchell

1977

J Davis

1978

V McDonald

1979

D C Nairn

1980

D C Nairn

1981

A Foreman

1982

R Ritchie

1983

J Jamieson

1984

D MacLeod

1985

I Brooks

1986

G Hutton

1987

M Dynes

1988

J Hunt

1989

R Gray

1990

E Payne

1991

E Payne

1992

A Copeland

1993

I Rose

1994

R Watkin

1995

M Haig

1996

W Crombie

1997

R Gray

1998

V Sweeney

1999

W Crombie

2000

R Currie

2001

D C Nairn

2002

D C Nairn

2003

W Craig

2004

D C Nairn

2005

T Rutherford

2006

W Crombie

2007

M Hooper

2008

J Jamieson

2009

J Mulholland

2010

J Mulholland

2011

D Alexander

2012

J Jamieson

2013

H Fripp

2014

G Hawken

2015

A Chapman

2016

W D McFie

2017

P Kneeshaw

 Club Championship Trophy

 

1973

Tom Currie

1996

Andy Huxtable

1974

George Cairns

1997

Roy Claxton

1975

Pete Mitchell

1998

Doug Hollingworth

1976

Vic Oldcorn

1999

Hugh McLennan

1977

Andy Martin

2000

Don MacLeod

1978

Andy Martin

2001

Andy Huxtable

1979

Larry Barr

2002

Tony Murphy

1980

Derek Graham

2003

Tony Murphy

1981

Derek Graham

2004

Doug Hollingworth

1982

Larry Barr

2005

Doug Hollingworth

1983

George Cairns

2006

Dave Allen

1984

Eddie Wallace

2007

Tommy Rutherford

1985

Pete Sinclair

2008

Tony Murphy

1986

Vic McDonald

2009

Tony Murphy

1987

Duncan McFarlane

2010

Dave Boyd

1988

Iain MacKenzie

2011

James Hipperson

1989

Jack Watt

2012

James Hipperson

1990

Iain MacKenzie

2013

James Hipperson

1991

Malcolm Haig

2014

Andrew Errington

1992

Malcolm Haig

2015

Neil Jones

1993

Andy Huxtable

2016

James Ross

1994

Andy Huxtable

2017

Daniel Sharpe

1995

Andy Huxtable

 

 

 

 

   

2nd Class Matchplay The Millan Bowl

1974

W Brownlee

1975

J McAlindin

1976

M Pollard

1977

K Bourke

1978

K Bourke

1979

D C Nairn

1980

D C Nairn

1981

D MacLeod

1982

A Leishman

1983

J Jamieson

1984

C Palmer

1985

W Murdoch

1986

E Payne

1987

M Turner

1988

S Blake

1989

S Blake

1990

R Gray

1991

R Brown

1992

M Flisher

1993

R Kerr

1994

K McLachlan

1995

M Flisher

1996

T Rutherford

1997

M Northam

1998

W Langford

1999

NOT PLAYED

2000

R Hendrie

2001

E Payne

2002

D C Nairn

2003

D McDade

2004

S Clark

2005

S Clark

2006

S Clark

2007

S Blake

2008

S Blake

2009

B Dunbar

2010

J Wedegren

2011

A Fell

2012

I Kemp

2013

J Burns

2014

 N Rayner

2015

J Reynolds

2016

D Chilton

2017

D S Boyd

The Captains Trophy

1998

M Northam

1999

I Rose

2000

D MacLeod

2001

D Hollingworth

2002

E Wallace

2003

T Rutherford

2004

S Clark

2005

D Gilbertson

2006

A Hendry

2007

T Rutherford

2008

D Boyd

2009

D Boyd

2010

W Craig

2011

D Alexander

2012

J Shaw

2013

P Wharton

2014

P Wharton

2015

W Craig

2016

J Ross

2017

D Sharpe

 

Alex Burnett Memorial Trophy

1974

G Cairns

1975

M Haig

1976

D C Nairn

1977

J Wheatley

1978

P Thomson

1979

L Barr

1980

D Scott-Martin

1981

B Massie

1982

J Watt

1983

A Leishman

1984

P Sinclair

1985

J Burns

1986

G Hutton

1987

J Coutts

1988

R Smith

1989

J Burns

1990

J Mulholland

1991

M Flisher

1992

M Haig

1993

R Claxton

1994

E Payne

1995

J Burns

1996

P Sinclair

1997

R Claxton

1998

M Dynes

1999

NOT PLAYED

2000

W Langford

2001

D Hollingworth

2002

I Rose

2003

J Jamieson

2004

D Boyd

2005

S Clark

2006

D Allen

2007

J Mulholland

2008

J Burns

2009

M Hooper

2010

J Hipperson

2011

N Jones

2012

J Ross

2013

S Clark

2014

S Blake

2015

A Chapman

2016

N Jones

2017

N Jones

The Bruce Bonwick

1977

M Northam

1978

LBarr

1979

D C Nairn

1980

A Copeland

1981

G Hutton

1982

D MacLeod

1983

A Martin

1984

D Scott-Martin

1985

M Flisher

1986

G Hutton

1987

D MacLeod

1988

D MacLeod

1989

J Jamieson

1990

J Jamieson

1991

M Dynes

1992

J Pickering

1993

K McLachlan

1994

K McLachlan

1995

D Boyd

1996

D Hollingworth

1997

M Northam

1998

D MacLeod

1999

K Hull

2000

R Claxton

2001

R Claxton

2002

D C Nairn

2003

N McMurtrie

2004

W Craig

2005

E Payne

2006

W Craig

2007

W Craig

2008

D C Nairn

2009

D C Nairn

2010

M Hooper

2011

M Laing

2012

A Errington

2013

H Fripp

2014

H Fripp

2015

G Hawken

2016

W Whitten

2017

W Ramsay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Bill Brownlee Memorial Cup

1987

D Hilton

1988

I MacKenzie

1989

G Wilson

1990

E Payne

1991

H McLennan

1992

K McLachlan

1993

K McLachlan

1994

K McLachlan

1995

J Jamieson

1996

R Claxton

1997

G Hutton

1998

I Rose

1999

M Hooper

2000

K Hull

2001

E Wallace

2002

T Murphy

2003

R Hendrie

2004

B Dunbar

2005

G Hunter

2006

W Craig

2007

S Clark

2008

G Black

2009

D Hollingworth

2010

S Clark

2011

D Brash

2012

G Donald

2013

G Donald

2014

N Jones

2015

J Ross

2016

S Fawcett

2017

N Jones

 

The Fourball Shield

1984

G Dyer & C Coomber

1985

A Leishman & D Scott-Martin

1986

P Sinclair & J Holden

1987

S Blake & W Forbes

1988

W Whitten & I MacKenzie

1989

P Sinclair & D Hollingworth

1990

D Hilton & M Dynes

1991

D Hilton & M Dynes

1992

K McLachlan & J Stewart

1993

W Crombie & M McConkey

1994

J Hampson & R Claxton

1995

E Payne & B Plant

1996

C Douglas & A Huxtable

1997

D HIlton & M Dynes

1998

M Northam & R Claxton

1999

M Northam & R Claxton

2000

D Hollingworth & H McLennan

2001

T Murphy & W Langford

2002

D McDade & R Hendrie

2003

D C Nairn & A Johnson

2004

W Craig & G Black

2005

A N Murphy & B Dunbar

2006

G Donald & W D McFie

2007

A N Murphy & B Dunbar

2008

W Crombie & M McConkey

2009

S Kay & G Millar

2010

R Brown & M Boden

2011

J Hipperson & S Hughes

2012

S Kay & G Millar

2013

R Brown & M Boden

2014

G Donald & W D McFie

2015

J Ross & W Craig

2016

W Forbes& D Hilton

2017

A Errington & G O'Neill

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[Home] [About the Club] [Appy for Membership] [The Committee] [Trophy Room] [Lochgreen] [Darley] [Club Gallery] [Useful Links] [Members Area]